نگاهی به هزینه های اقتصادی و انسانی تصادفات در ایران

زمانی که آمریکا به عراق حمله کرد شب عید بود ( ۲۰ مارس ۲۰۰۳ ) و ظرف چهل روز در بغداد نیرو پیاده کردند و خلاص! جمع کشته هاى امریکایى ظرف سیزده سال تا مارس ۲۰۱۶ با مقاومت بعثی ها و این همه عملیات انتحاری ۴۴۸۶ نفر شده است و کل کشته های سربازان آمریکایی در افغانستان در نبرد با طالبان و …تا الان ۲۳۴۵ نفر بوده است.

طی ۱۰ سال اخیر بر اثر تصادفات رانندگی در کشور، ۲۳۵ هزار کشته و ٢.٢میلیون مجروح شدند ( سالی ۲۳ هزار نفرکشته ). کشور ما از نظر تصادفات ناایمن رانندگی در بین ۱۹۰ کشور جهان، رتبه ۱۸۹ را به‌ خود اختصاص داده ( بعد از سیرالئون).

در دنیا به ازای هر ۱۰ هزار خودرو حدود ۹ نفر کشته می‌شوند، در حالی که در ایران به ازای این تعداد خودرو، ۳۷ تن کشته می شوند. در انگلستان با وجود اینکه تا سه برابر بیشتر از ایران خودرو وجود دارد، میزان بروز تصادفات تا ۳۲ برابر کمتر است. یعنی می‌توان گفت به نسبت خودروهای موجود در ایران، حدود ۱۰۰ برابر بیش‌تر از انگلستان تصادفات رانندگی رخ می‌دهد. آلمان سال گذشته فقط ۳۶۷۰ کشته جاده ای داشته است این رقم در سال ۱۹۷۰ رقم ۱۹۰۰۰ نفر بوده است.

زیان اقتصادی تصادفات در ایران ۳۲ میلیارد تومان در روز و تقریبا ۱۰۰۰ میلیارد تومان در سال است.

بالا بودن آمار تصادفات عمدتا به سه عامل فرهنگ رانندگی، کیفیت اتومبیلها و کیفیت جاده ها مرتبط است که دو تای آخر نیازمند توجه دولت به استانداردهای خودرو و جاده های استاندارد است. ولیکن روش و رعایت اصول رانندگی هم می تواند در کاهش تلفات انسانی و مالی تصادفات نقش بسزایی داشته باشد.

نگاهی به هزینه های اقتصادی و انسانی تصادفات در ایران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *